V7 II SPECIAL 750

 

  • Genel Özellikler
  • Teknik Özellikler
  • Resim Galerisi

Yeni motor, yenilenmiş tasarım, yeni donanım. V7 efsanesi şimdiye kadar ki en yüksek zirvesine ulaşıyor.

 

Tasarım

Moto Guzzi V7'nin ikinci nesli kendinden önceki modelin stilistik kişiliğini muhafaza ediyor: Geçmişteki Moto Guzzi formları arasında diyalog oluşturan ve mümkün olan en çeşitli motosiklet tutkunu grubuna hitap edecek modern bir motosikletin gereksinimlerini bir araya getiren tasarım.

Moto Guzzi V7 II aynı zamanda teknoloji, güç aktarım mekanizması, ergonomi, emniyet, konstrüksiyon kalitesi ve kaplama ile sürüş keyfi bakımından tamamen yeni bir motosiklet.

Moto Guzzi V7 II, motor ve şasi üzerinde emniyet, ergonomi ve konfor seviyesini, kısacası sürüş keyfini arttırmak için tüm yolların araştırıldığı radikal ve enerjik çalışmaların bir ürünü.

Bir deyim olmaktan öte V7 gerçek anlamda ekstra vitese sahip. Termal parça, elektronik yönetim ve yakıt sistemiyle 2012'de lanse edilen ve bu yılda yeni bir alternatör ve yağ pompası basmalı yağlama sistemi eklenen yenilenmiş motoru tamamlamak üzere tamamen yeniden tasarlanan vites kutusuna bakmanız yeterli.

Altı vites mesafesi birinci ve son iki oranın azalmasını sağlarken, bir vites ve sonraki arasında devirdeki düşüşü de azaltıyor. Gündelik sürüşte bu tork kullanımında ve hatta düşük yakıt tüketimi anlamında daha iyi bir yanıt anlamına geliyor.

Moto Guzzi emniyet unsurları açısında da sınıfında en üst sıralarda olmuştur.

1973 V750 S dünyanın ikili ön disk frenine sahip ilk motosikletlerinden biriydi ve onu takip eden S3'ün ve arkada bir diski vardı. 1975'te Moto Guzzi 850 T3 "integral" adı verilen kombine fren sistemimi sundu ve 2011'de California '90 Anniversario'ya kadar kullanıldı. Bu donanımın amacı durma mesafelerini kısaltma ve frenleme esnasında dinamik dengeyi azaltmaktı - temel olarak öncü bir ABS sistemi. Bugün Moto Guzzi sürücünün aktif emniyetini arttırmak için çözümler üretmeye devam ediyor ve V7 II'de ABS ve MGCT (Moto Guzzi Controllo Trazione) sistemleri bulunuyor.

V7 II'ye ilk kez bakan eğitimli bir tutkunun gözünden ilk olarak şu önemli fark kaçmayacaktır: motosiklet daha uzun ve daha önden yüklemeli görünüyor.

Optik bir illüzyon gibi durabilir ancak dahası var: Motor 4° ön aksa doğru yaslanır ve önceki modele göre 10 mm alçaktır. Denemeden bilemezsiniz: ortalamadan birkaç santimetre daha uzun olan sürücüler için bile konforlu bir oturma pozisyonu sağlamak üzere 25 mm alçaltılan yeni ayaklıklar sayesinde dizler için üç santimetre yer açılmıştır.

Konforun yanı sıra Moto Guzzi V7 II sürüş keyfi açısından bambaşka bir motosiklet.

Tek yapmanız gereken debriyajı sıkıp vitesi takarak önceki beş viteslilerde duyulmamış yumuşak ve sessiz hareketin tadını çıkarmak. 
"Essetre" adlı grafiklerinden başlayarak ünlü 1975 V750 S3'ten ilham alan V7 versiyonları içinde atasının orijinal ruhuna en çok yaklaşan model. Bu grafik konsepti ile uyumlu olarak V7 II üç parlak renk bazı sunuyor: Ünlü atasının renklerine yeniden dönüş için turuncu çizgili klasik siyah ve metalik kırmızı ve gümüş çizgili açık mavi renkte iki yepyeni seçenek.

Her ikisinin deposu üzerinde tarihi kabartma logo yer alırken hafif alaşım jant kanallarıyla direklenen tekerlekler de krom yerine siyah kaplamaya sahip. Stone'da olduğu gibi Special'da da yeni iskelet öne çıkıyor. Bunun yanında motor ve amortisör montaj mesafeleri, daha iyi kaynak ve boya kaplamalar, yeniden tasarlanan siyah fren ve debriyaj kolları ile yeni arka lamba kümesi de dikkat çekiyor. Stone ve Racer'in aksine V7 Special diğer motosikletlerin hareket mesafesine monte edilen toz pabuçları yerine çatal direği koruyucusuna sahip. 

 

Teknik Özellikler
Motor 2 silindir 90° V-Twin 4 zamanlı
Silindir hacmi 744 cc
Max güç 50 hp 6.200 rpm
Max tork 60 Nm 2.800 rpm
Besleme Elektronik enjeksiyon
Soğutma Hava
Debriyaj Kuru tip tek disk
Vites 5 vites
Arka fren 260 mm disk
Ön fren 320 mm disk
Ön lastik İç lastiksiz 100/90 - 18"
Arka lastik İç lastiksiz 130/80 - 17"
Uzunluk 2.184 mm
Genişlik 800 mm
Aks aralığı 1.449 mm
Sele yüksekliği 805 mm
Kuru ağırlık 180 kg
Yakıt deposu 22 litre (4 litre yedek içinde)
Egzost çıkışı Euro 3 normlarında

 

İ 2014 Aldatmaz Grup                          VESPA  |  PIAGGIO  |  APRILIA  |  MOTO GUZZI DERBI  |  AKSESUAR  |  HAKKIMIZDA  |  İLETİŞİM