CALIFORNIA 1400 ELDORADO ABS

 

  • Genel Özellikler
  • Teknik Özellikler
  • Resim Galerisi

 

"Roma tanrıları motosiklete binseydi, Bacchus Moto Guzzi Eldorado'yu seçerdi. Cycle World dergisi, ihracatçı Berliner Group tarafından 60'ların sonunda ABD'de piyasaya sürülen kardanlı son tahrik donanımlı 90° V-çift motorun son dönüşümü olan lüks İtalyan motosikletinin testini bu sözlerle anlatmıştı.  Bu deneyim kırk yıl sonra Eldorado'nun formunda ve özünde yeniden hayat buldu.

Mitoloji temasından devam ettiğimizde Eldorado bizi tüm geçit ve bağlantıları tutan iki başlı tanrı Janus'a götürüyor. Baktığınızda bu Moto Guzzi'nin teknolojik devrim ve stilistik devamlılık rotasında geçmişten günümüze taşıdığı atasının kişiliğini nasıl koruduğunu açık bir şekilde görebilirsiniz.

Flashback etkisi detaylarda gizli: telli tekerlekler, krom kenarlı yakıt deposu, büyük boy sele, taş şeklinde park lambasına sahip arka çamurluk, hoparlörlü gidon, yolcu tutma kayışı.

Ak yanaklı lastiklere (önde 130/90 ve arkada 180/65), sahip yeni 16 inç telli tekerleklerle daha alçak düzen sayesinde dikkati yeni kaplayan çamurluklar çekiyor. Ön taraf güçlü yönünü öne çıkarmak için özellikle "temiz" bir tasarıma sahipken, arka taraf bu ultra şık Moto Guzzi'nin en dikkat çekici unsuru. Düzgün ve gösterişli formu yeni tam kapalı amortisörleri taş şeklinde arka lamba kümesini ve klasik yuvarlak sinyalleri saklıyor. 

Önde Eldorado Touring ve Custom modellerinde olduğu gibi LED gündüz seyir far (DRL) donanımlı polieliptik lambasıyla orijinal kompleks yüzey farı ile öne çıkıyor.  Dijital teknolojilerden bahsetmişken gösterge düzeneği de son derece tatmin edici.  150 mm çapındaki dairesel panelde daire çevresinin dış tarafına yerleştirilen analog devir sayacı ile merkezde çok fonksiyonlu tam matris ekran yer alıyor. Hepsi de lüks bir saat gibi parlak krom kasa içine zarif bir şekilde yerleştirilmiş.                

Eldorado'nun üzerine binmezsiniz, daha çok seleye konforlu bir şekilde yerleşmek söz konusudur.  Yerden sadece 724 mm yüksekteki yeni sele, geniş döşeme tahtası ve konforlu kornalı gidonu ile sizi oturup marş düğmesine basarak asfaltın  heykelsi 21 litrelik deposuyla minimum mesafe olan en az 300 kilometre boyunca ayağınızın altından kaymasını deneyimlemeye davet ediyor. 

Bir otoyolda gidiyorsanız, sağınızdaki elektrik blokundaki düğmeye basarak seyir kontrolünü devreye sokarak elastik-kinematik montaj sisteminin filtrelediği vurucu 90° V-çift motorun sesini dinleyin. Teknik açıdan değişmeyen çift silindir cilalı sübap kapaklarıyla zenginleşen heykelsi mimarisini Moto Guzzi'nin serigrafi baskıyla ve düzgün soğutma kanatlarıyla teyit ediyor. Motor, mükemmel termodinamik performansı ve gelişmiş Ride-by-wire çok haritalı elektronik yönetimi sayesinde motor hacmi-performansı-yakıt tüketim oranı bakımından sınıfında gerçek bir referans noktası. Bu teknoloji sürücünün üç motor yönetim haritasından birini seçmesini sağlıyor: Turismo, Veloce ve Pioggia.  Hepsi bununla da sınırlı değil: Aracın dinamik performansı en yeni nesil çekiş kontrolü (MGCT) ile kontrol altında tutuluyor, bu kontrol üç farklı seviyeye ayarlanarak performans ve sürüş keyfinden ödün verilmeden aktif güvenlik iyileştiriliyor.

Teknik Özellikler
Motor  
Silindir hacmi  
Max güç  
Max tork  
Besleme  
Soğutma  
Debriyaj  
Vites  
Arka fren  
Ön fren  
Jantlar  
Ön lastik  
Arka lastik  
Uzunluk  
Genişlik (En geniş yer)  
Aks aralığı  
Sele yüksekliği  
Kuru ağırlık  
Yakıt deposu  
Egzost çıkışı  

 

İ 2014 Aldatmaz Grup                          VESPA  |  PIAGGIO  |  APRILIA  |  MOTO GUZZI DERBI  |  AKSESUAR  |  HAKKIMIZDA  |  İLETİŞİM